Nyhed: TREDJE OMGANG FANØ FREE FOLK FESTIVAL

TREDJE OMGANG FANØ FREE FOLK FESTIVAL

For tredje år i træk byder Fanø Free Folk Festival på skæve folkeksperimenter i smukke omgivelser i Sønderho. Festivalen finder sted den 27.-29. juli og byder på koncerter med blandt andre Simon Finn, Jozef van Wissem, Mark Beazley og De efterladte.

Med blot 150 billetter til salg og en billedskøn beliggenhed i Sønderho er Fanø Free Folk Festival både en af de mindste og en af de smukkeste festivaler i Danmark. Programmet er dog ambitiøst, når festivalen udfordrer og udforsker mødet mellem folkemusikalsk tradition og eksperiment. De fleste koncerter foregår i Sønderho Forsamlingshus, et af Danmarks ældste forsamlingshuse.

Festivalen har ingen traditionelle hovednavne og intet backstage-område, hvilket skaber en tæt kontakt publikum og musikere imellem. Blandt de optrædende findes kunstnere fra USA, Rusland, Serbien, Holland, England, Irland og Sverige, men der bydes også på lokale navne, heriblandt den prisbelønnede folktrio ULC og det eksperimenterende kollektiv Red Shifter.

Blandt de danske navne kan man glæde sig til Nór, De efterladte, Izar, en sjælden koncert fra det improvisationsbaserede kollektiv Shiggajon og et nyt samarbejde mellem Jomi Massage, Maria Laurette Friis (Tys Tys) og Henriette Sennenvaldt (Under Byen), der sammen fremfører musik med lyrik af forfatteren Anne Lise Marstrand-Jørgensen.

Som noget nyt vil festivalen i år inddrage flere rum i Sønderho. Blandt andet bydes der på workshops i det nye Musikkens Hus og en musikalsk/litterær optræden i Digterhjemmet i Sønderho. Her optræder forfatter Louise Øhrstrøm, der for tiden bor i digterhjemmet, med musiker Mikael R. Andreasen, der normalt kendes fra bandet Kloster. De fortolker sammen spirituelle tekster af middelaldermystikeren Julian of Norwich.

FIND MERE INFO PÅ FANØ FREE FOLK FESTIVALS SIDE PÅ FACEBOOK

Leave a Comment