Anmeldelse: CHAMBER JUNKIE – CHAMBER JUNKIE

CHAMBER JUNKIE

”CHAMBER JUNKIE”

(Pad & Pen Records)

Udgivelsesdato: 11/6-2012

Karakter: 3/6

Anmeldt af: Søren Andersen

 

Inspiration søges på solo-ep

 

Forsangeren fra Among Relatives Jimmy Andersen har trukket stikket ud og begivet sig ud på en inspirationsrejse til USA. Det er der kommet en fire sange lang EP ud af, som er navngivet med samme titel som Jimmy Andersen kalder sig i forbindelse med hans soloprojekt. Chamber Junkie er en samling eksperimenterende rock/electronica-numre.

 

I pressemeddelelsen der følger med denne udgivelse, står der ”Formålet var at vende tilbage til de mere klassiske sangskrivertraditioner og et mere intimt og personligt univers”. Jeg kan ikke umiddelbart genkende de klassiske sangskrivertraditioner, men der er ingen tvivl om, at udtrykket er dybt personligt. De svævende numres styrke er klart Jimmy Andersens vokal, hvis lysere klang smyger sig fint rundt om instrumenteringen, som hovedsageligt er guitar og elektroniske lyde. I det hele taget fremstår de fire numre, hvoraf det ene er en decideret outro, meget minimalistisk.

 

Jeg kan ikke lade være med at undre mig over, at Jimmy Andersen vælger at putte en outro på en fire numre lang EP. Den slags synes jeg, man skal gemme til en længere udgivelse hvor en outro kan give bedre mening. En outro kan være med til at pakke en række numre fint ind, her giver det bare en slags abrupt slutning. Det føles simpelthen underligt at sidde med en svævende outro i ørerne efter blot tre numre.

 

De numre der så er på pladen, synes jeg mangler noget substans. Jeg mangler en melodi, et omkvæd eller andet jeg kan huske, når jeg har hørt pladen. Den fine lidt introverte stemning som EP'en fremkalder er for så vidt glimrende, men jeg er bange for, at udgivelsen hurtigt går over i glemslen.

 

BESØG CHAMBER JUNKIE HER

 

Leave a Comment