Artikel: KIRA – TRE FAVORITTER
By Jens Christensen | december 1st, 2011 | Category: Alle, Tre Favoritter | No Comments »
KIRA BESKRIVER SINE 3 FAVORITTER
Kira Skov er mest kendt som frontfigur i Kira & The Kindred Spirits, med hvem hun lavede 3 solide rockalbums.
Lige nu er hun aktuel med albummet Memories of Days Gone By, der er hendes hyldest til idolet Billie Holiday. Det er samtidig en slags musikalsk genfødsel for Kira, der leverer en vokal præstation ud over det sædvanlige på Memories Of Days Gone By.
Vi bad hende beskrive sine tre favoritalbums, og selvom hun fandt det umådelligt svært at begrænse sig, lykkedes det hende alligevel at finde tre, der betyder noget helt særligt for hende.
Kira fortæller:
BILLIE HOLIDAY – STRANGE FRUIT
"Jeg elsker Billie Holiday i denne her periode. Hun synger guddommeligt, arrangementerne er sublime, og sangene er blandt de bedste, der nogen sinde er skrevet. Jeg har lyttet til materialet fra denne plade, siden jeg var 13 år gammel, og det føles stadig relevant den dag idag. Det er tidløs musik, der kan fungere i alle sammenhænge.
Jeg har netop selv udgivet en hyldestplade til Billie Holiday. ”Strange Fruit” var dog et nummer, som jeg fra start styrede uden om. Det føles nærmest helligt i Billie Holidays version. Det er meget stor kunst og en voldsomt rørende sang, som reflekterer over racediskrimination med brutale drab til følge. Ku klux klan huserede heftigt i det sydlige USA i de år, sangen blev skrevet.
Jeg er stor fan og samler af Billie Holidays materiale op gennem årene, men sangene fra denne periode er blandt mine favoritter."
BOB DYLAN – TIME OUT OF MIND
"Der er Billie Holiday, og så er der Bob Dylan. For mig de to eneste konstante musikalske faktorer i mit liv. Jeg beundrer og elsker størstedelen af Bob Dylans bagkatalog, men Time Out of Mind har en særlig plads i mit hjerte, og det har nok også noget at gøre med den periode, jeg befandt mig i i mit eget liv, da den udkom. Det var som satte han ord på alt det, som jeg selv gik igennem i den periode. Jeg hørte cd’en på min walkman konstant. Den var med mig over alt og farvede min oplevelse af alting i den periode.
Bob Dylan har sjældent tidligere været så skrøbelig og blotter en mere følsom side end tidligere set. Den er produceret af Daniel Lanois, og det må siges at være hans største kunstneriske bedrift, selvom det også er værd at fremhæve hans produktion af Bob Dylans Oh Mercy 10 år tidligere, samt Emmylou Harris’ Wrecking Ball og senest Neil Youngs Le Noize.
Jeg har selv haft fornøjelsen af at samarbejde med Mark Howard, som var tekniker på alle de ovennævnte produktioner og har derigennem fået en smule indsigt i hans metoder i forhold til indspilning og mix.
”Love Sick” er nok blandt mine favoritter på pladen, men jeg har meget svært ved at skille sangene fra hinanden. Det er for mig en sammenhængende rejse, hvor alle sangene understøtter og supplerer hinanden. Jeg elsker den plade!"
GILLIAN WELCH – HELL AMONG THE YEARLINGS
"Jeg opdagede først for alvor Gillian Welchs musik for omkring 7 år siden. Efterfølgende har jeg dyrket hendes plader intensivt, hvor særligt Revival, Time (The Revelator) og ovennævnte er værd at fremhæve. Jeg tror alligevel, at det er denne her plade, som jeg synes er den stærkeste.
Gillian Welch og David Rawling mestrer et helt unikt samspil, og Gillian har skrevet nogle allerede tidløse klassikere. Jeg tror, hun er blandt de største sangskrivere fra hendes generation inden for country og bluegrass genren.
”Caleb Meyer”, ”Good Til now” og ”My Morphine” er fantastiske sange, som alle har et lille twist, der hæver dem højt over de fleste andre sangskriveres forsøg på at mestre kunsten at skrive en god country sang, hvilket let kan blive en noget forudsigelig affære.
Jeg har oplevet Gillian Welch live to gange, både ude i en skov til en lille festival i Norge og i Lille Vega i København."
LÆS ANMELDELSEN AF MEMORIES OF DAYS GONE BY HER